Ściana zachodnia
Ściana południowo-zachodnia

Skały w Jaroncu dojazd, dojście i ogólne zasady

W okolice skał najłatwiej jest się dostać z Zakopanego samochodem, busem lub autobusem. Jedziemy w stronę Dol. Kościeliskiej, kierunek na Chochołów lub Czarny Dunajec. Przejeżdżamy przez Kościelisko –Kiry i po ok. 500 metrach na zakręcie parkujemy koło ogrodzenia „Zajazdu Józef”. Z parkingu kierujemy się w stronę Dol. Lejowej, aby po ok. 50 m po wyjściu na polankę z wyciągami narciarskimi skręcić w lewo i wzdłuż wyciągów udać się pod górę w stronę końcowej” stacji” wyciągu.Następnie idziemy dalej w gorę żlebem, po ok. 100 m odbijamy ewidentną ścieżką w lewo przez zwykle wyschnięty potoczek za którym widać już skalę. Dalej ostro pod gorę ok. 50 m zakosami pod skały. 

Dojście pod skały z parkingu zajmuje ok. 10 min, z przystanku PKS w Kirach ok. 15 min.(patrz mapka)

Drogi na Jaroncu są wyposażone w komplet przelotów i stanowiska (różnego rodzaju ringi wklejane, kotwy rozprężne i inne) jednak przeloty te w większości nie są atestowane. Wobec tego wspinamy się na WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Stanowiska i przeloty są systematycznie wymieniane na atestowane lecz trwa to bardzo długo ze względu na brak funduszy. Prosimy wiec stosować zasadę SZANUJ RINGI ZJAZDOWE TO PROSTE!

http://www.wspinanie.pl/serwis/200704/30szanuj_ringi.php 

Prosimy także stosować podstawowe techniki bezpieczeństwa w czasie wspinania.

http://www.wspinanie.pl/serwis/200810/31wiaz_koniec_liny.php

Drogi na Jarońcu maja od 10 do 23m wysokości, wiec wystarczy lina 50m i 12 expresów.

Drogi wspinaczkowe zostały oczyszczone, wyposażone w przeloty i poprowadzone przez lokalnych wspinaczy z Zakopanego. Zdzichu Kiszela, Jan Muskat, Grzegorz i Beata Sowa, Marcin Gąsienica-Kotelnicki, Darek Kałuża, Gienek, Grzesiek Bargiel, Wojtek Roj-Gąsienica, Rafał Malinowski i inni zainwestowali swój czas i pieniądze.

Przypominamy, że wspinając się na skałach Jarońca znajdujemy się na Terenie TPN-u i Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, wiec prosimy o zachowywanie się w miarę cicho, nie śmiecenie i nie zostawianie śmieci w okolicy skał. Zalecamy podchodzenie i schodzenie spod skały tylko wydeptaną, najkrótsza i najszybszą, ścieżką .

Pozdrawiamy i życzymy udanego wspinu!!! 

Opracowanie: Daryjusz i Maryjusz.

Projekt i wykonanie VI4